O ŠKOLI

Naša škola dobila je ime po Milanu Šorgu iz mjesta Šorgi nedaleko od Oprtlja.
Broji 58 učenika i 18 učitelja. U školi rade i spremaćica, kuharice, kućni majstor, tajnica, računovođa, pedagoginja, knjižničarka i ravnateljica.

Pri školi djeluje mješovita odgojno-obrazovna skupina sa programom predškole koju pohađaju djeca od 3 godine sve do polaska u školu. Ovaj program aktivno provode 2 odgajateljice te se po potrebi angažira logoped i/ili psiholog.

Iako je mala, lijepo je uređena i ukrašena učeničkim radovima nastalim na slobodnim aktivnostima. Gotovo svaki učenik pohađa barem jednu izvannastavnu ili izvanškolsku aktivnost. Okoliš škole je lijepo uređen i pogodan je za izvanučioničku nastavu.

24. listopada 2008. u Slavonskom Brodu škola je dobila priznanje “Najljepši školski vrt 2008”.

Priznanje je dodijelila HRT u sklopu emisije “Slušaj kako zemlja diše”.

Zgrada OŠ Milana Šorga sagrađena je 1818. god. kao vojarna za potrebe austrijske vojske. Za vrijeme I. i II. svj. rata nastava se odvijala na talijanskom jeziku, a 1955. počela je nastava na hrvatskom jeziku.

Školska zgrada adaptirana je 1998. g. gotovo u potpunosti. Projektirana je kao mala planinska škola u kojoj može boraviti oko 60-ak učenika.

Od početka šk. god. 2012./2013. u lijevom krilu zgrade djeluje Program predškolskog odgoja pri školi u kojem se provodi desetosatni program za jednu mješovitu skupinu od polaznika od 3. godine života do polaska u školu.

Milan Šorgo rođen je 10.04.1921. u selu Šorgi,  u siromašnoj obitelji. 1921. godine fašisti pale rodnu kuću Josipa Šorga, pa se obitelj seli u Maribor i tamo ostaje do 1941. godine. Otac Josip Šorgo surađuje s KPJ. Sin Milan Šorgo je član SKOJ-a od 1937. godine. 1941. odlazi u Istru gdje organizira otpor i priprema ustanak. Ubrzo je uhićen i sproveden u zatvor Pistici u Italiji. Nakon kapitulacije Italije bježi iz zatvora i vraća se u Istru.

Poginuo je na zadatku 1945. godine u selu Petehi.